Loading...

قهوه کلمبیا

کلمبیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان (یعنی رتبه سوم و ۹% قهوه جهان!) و همچنین لقب مرغوب ترین قهوه عربیکای جهان را دارد. حرفه ای ها بیشتر برای اسپرسو نظرشان روی قهوه های کلمبیا متمرکز شده، دلیل آن، این است که توانایی تحمل برشتگی های تیره و تلخی کمتر یکی از ویژگی های قهوه کلمبیاست.
ارتفاع و محل کشت: کوهستان فینکاس در ارتفاع  ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متر
نوع: Bourbon, Typica, Caturra, Tabi, Colombia, Maragogipe, Castillo
زمان برداشت: ماه دسامبر و آپریل
عطر و طعم: شیرین، کاکائویی، کاراملی، مرکباتی، فندقی
بادی یا بدنه: متوسط و زیاد
میزان تولید سالانه:  ۱,۹۱۴,۰۰۰,۰۰۰ پوند در سال ٢٠١٦
قهوه در کلمبیا در محیط‌های مختلفی رشد می‌کند و شامل گونه‌های مختلفی است. به همین دلیل نمی‌توان یک طعم خاص را برای این قهوه تعریف کرد. ولی به طور میانگین طعم آن ملایم و متعادل است. غلظت و بدنه متوسط و نرمی دارد و میزان اسیدیته آن از متوسط تا زیاد متغیر است. و پس از نوشیدن قهوه روی زبان نمیماند.

تاریخچه قهوه کلمبیا

کلمبیا با تولید ۱۲ درصد کل قهوه جهان به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ قهوه بعد از برزیل و ویتنام شناخته شده و کشت و تولید قهوه از کسب و کارهای اصلی این کشور محسوب می شود. قهوه کلمبیا از مرغوب ترین قهوه های عربیکا در دنیا می باشد.
قهوه اولین بار در اواسط قرن ۱۶ میلادی به کلمبیا وارد شد. رهبران کلمبیایی سعی می کردند مردم را به کشت قهوه تشویق کنند اما از آن جا که به بار نشستن درختچه قهوه برای اولین بار به پنج سال زمان و انتظار نیاز داشت مردم تمایل چندانی به کاشت آن نشان نمی دادند.
سرانجام کشیش روستایی کوچک به نام فرانسیسکو رومرو برای ترویج کاشت قهوه اعلام کرد از آن به بعد هر کس می خواست برای اعتراف به کلیسا برود به جای آن باید ۳ یا ۴ درخت قهوه می کاشت. این پیشنهاد با تایید اسقف اعظم کلمبیا اجرایی شد و کاشت و تولید قهوه در کلمبیا رونق گرفت.

انواع قهوه های کلمبیا

مدلین، آرمنیا و منیزالس (Medellin, Armenia, Manizales)، سه نوع از مرغوب‌ترین انواع قهوه‌ی کلمبیاست که با اسم محل رویششان نامگذاری شده‌اند. این سه نوع قهوه‌ی کلمبیایی در بخش‌های مرکزی محل رویششان می‌رویند که اسیدیته‌ی آن‌ها نسبت به قهوه‌هایی که در بخش‌های شرقی‌تر می رویند بیشتر است، طعم بیشتری دارند و بدنه‌های آنها هم سنگین تر است. یکی از بهترین قهوه های کلمبیا، مدلین سوپریمو (Medellin Supremo) است.
يک ناحیه‌ی بزرگی از محل کشت قهوه‌ی کلمبیا در بخش مرکزی نزدیک به ناحیه‌ی مدلین با مساحت ۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع نیز وجود دارد که به عنوان قطب کشت قهوه‌ی کلمبیا شناخته می‌شود.
نواحی کوه‌های شرقی‌تر زمین‌های کشت کوچک‌تری را دارد که به شهر‌های بوگوتا (Bogotá) و بوکارامانگا (Bucaranga) نزدیک هستند. قهوه‌ی بوگاتا اسیدیته‌ی کمتر و روشنی بیشتری دارد. و بوکارامانگا ملایم‌تر و معمولا غلظت، بادی و طعم بیشتری دارد. هر دو ناحیه مزارعی در ارتفاعات بالا،  بیشتر از ۲۰۰۰ متر هستند که این موضوع یکی از ملزومات کشت قهوه‌ی کلمبیای درجه یک است.

مشخصات کلی قهوه کلمبیا

• نوع: عربیکا
• اسیدیته: متوسط به بالا
• عطر: قوی
• طعم: ملایم
• درصد برشته شدن: دارک رست
• کافئین: ۱.۱۷ درصد تا ۱.۳۷درصد

طعم قهوه کلمبیا

به طور کلی قهوه کلمبیا به دلیل شرایط رشد عالی و نحوه پردازش آن به عنوان قهوه ای با طعم منحصر بفرد شناخته شده اما به دلیل آن که در مناطق گوناگون این کشور انواع مختلف قهوه رشد می کند طعم های گوناگونی از قهوه کلمبیا به سراسر جهان صادر می شود.
اغلب انواع قهوه کلمبیا به طعم ملایم گلی با ردپایی از میوه های گرمسیری، توت قرمز یا سیب و شیرینی شکلات، کارامل یا نیشکر مشهور بوده و رایحه و طعم میوه ای، مرکبات و ادویه جات را در آن ها می توان احساس کرد.
بخش اعظم تولید قهوه در کلمبیا را قهوه عربیکا تشکیل می دهد که نسبت به قهوه روبوستا مرغوب تر بوده، طعم شیرین و ملایم تری دارد و کافئین آن کمتر – حدود نصف – و اسیدیته آن قوی تر است.

تاثیر ارتفاع روی قهوه کلمبیا

در نواحی مختلف کلمبیا ارتفاع کشت قهوه معمولا بیش از ۲ هزار متر در خاک های حاصلخیز می باشد که هر دو برای رشد قهوه ایده آل می باشند.

نحوه تولید قهوه در مزارع کلمبیا

همانطور که می دانید قهوه در مناطقی با بارندگی بیشتر و دمایی که هرگز به انجماد نرسد بهتر رشد می کند به همین دلیل کلمبیا از نظر آب و هوا، خاک و میزان بارندگی سالانه برای کشت قهوه عالی است.
از سوی دیگر نحوه تولید و پردازش قهوه در کلمبیا نیز با کیفیت مطلوبی انجام می شود، لازم به ذکر است استفاده از روش های ضعیف و بی کیفیت برای تولید قهوه باعث می شود حتی در آب و هوای عالی نیز قهوه خوبی به دست نیاید.
در کلمبیا قهوه در مزارع کوچک روی دامنه های شیب دار کشت می شود، این نواحی با درختان موز و دیگر درختان احاطه شده و سایه کافی برای رشد قهوه فراهم می کنند.
همچنین به دلیل شیب دار بودن زمین استفاده از ماشین های مکانیکی برای چیدن گیلاس های قهوه غیرممکن بوده و این کار کاملا دستی و با دقت انجام می شود که اگرچه روش زمانبری است و به نیروی کار بیشتری نیاز دارد اما قهوه حاصل باکیفیت تر خواهد بود زیرا دستگاه نمی تواند مانند انسان گیلاس های سبز، خراب، بیش از حد رسیده و رسیده را تشخیص دهد به همین دلیل قهوه حاصل مرغوبیت چندانی نخواهد داشت.
برای آماده سازی قهوه عربیکا کلمبیا از روش پردازش مرطوب استفاده می شود که نسبت به سایر روش ها نسبتا جدید بوده و محصول نهایی طعم و عطر قوی تری خواهد داشت.
اگرچه آب و هوای کلمبیا برای رشد قهوه مناسب است اما امروزه بالا رفتن دما و بارش های غیر قابل پیش بینی اثر منفی در تولید قهوه در این نواحی گذاشته است زیرا قهوه عربیکا در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار آسیب پذیر می باشد، قارچ های فاسد کننده قهوه و حشراتی که میوه های قهوه را سوراخ می کنند از دیگر عوامل تهدید کننده قهوه در این نواحی می باشند.

انواع قهوه کلمبیا

در کلمبیا ۲۲ منطقه مختلف برای کشت قهوه وجود دارد که به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:
نواحی شمالی: طعم قهوه در این نواحی شکلاتی و آجیلی بوده و اسیدیته کمتری دارد
نواحی مرکزی: قهوه در این نواحی طعم گیاهی و میوه ای و عطر قوی داشته و اسیدیته آن متوسط است
نواحی جنوبی: قهوه این نواحی اسیدیته بیشتری داشته و طعم مرکبات را در آن می توان احساس کرد
برخی از بهترین قهوه های کلمبیا که به نام منطقه کشت آن ها نامگذاری شده عبارتند از:
• مدلین (Medellin)
• ارمنیا (Armenia)
• مانیزالس (Manizales)
هر سه نوع قهوه در بخش مرکزی کلمبیا کشت شده و اغلب با هم و با نام MAM به فروش می رسند.
قهوه کستیلو (Castillo) از دیگر قهوه های پرطرفدار کلمبیایی است که بسیار دیر فاسد می شود اما به دلیل اشتراکاتی که با قهوه روبوستا دارد بسیاری افراد درباره کیفیت تردید دارند. این نوع قهوه به عطر قوی و اسیدیته بالای آن شناخته شده است.
قهوه کاتورا (Caturra) به عنوان یکی از بهترین قهوه های کلمبیا شناخته شده که اولین بار در برزیل کشت شده اما در حال حاضر در سراسر کلمبیا به شهرت رسیده است، این قهوه اسیدیته کمی دارد و بیشتر در معرض فاسد شدن قرار دارد.
قهوه تینتو (Tinto) که به نام آب جوهری نیز شناخته شده قهوه مورد استفاده اکثر مردم کلمبیا است و در خیابان های این کشور به وفور به فروش می رسد. این قهوه با این که کیفیت چندانی ندارد اما ریشه در فرهنگ کلمبیایی دارد.
* بادی در واقع تاثیر دهانی و غلظت نوشیدنی قهوه است که روی زبان احساس می شود.

خواص قهوه کلمبیا

از جمله خواص بی نظیر و خارق العاده قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سلامت کبد
• انرژی بخش
• لاغری و کاهش وزن
• افزایش طول عمر
• پیشگیری از دیابت نوع ٢
• کاهش علائم افسردگی
• پیشگیری از سرطان
• کاهش خطر بروز سکته مغزی
• افزایش تمرکز
• بهبود کارایی جسمی
• پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

نحوه برشته کردن قهوه كلمبيا

.كلمبيا لايت رست(برشتگی ملایم)
طبیعت اسیدی بیشتری داشته و در حالی که طعم دانه های قهوه در آن حفظ شده مزه های میوه ای، مرکباتی و شکلاتی کاراملی را در آن می توان احساس کرد.
•قهوه کلمبیا مدیم رست (برشتگی متوسط)
طعم میوه ای، شکلاتی و آجیلی کمی تلخ داشته و اسیدیته آن کمتر از لایت رست است.
.قهوه کلمبیا دارک رست (برشتگی زیاد)
طعم و عطر قوی تر و تلخ تری داشته و اسیدیته آن کمتر از دو نوع قبلی می باشد.

روش های دم کردن قهوه کلمبیا

۱. اسپرسو
همانطور که اشاره کردیم قهوه کلمبیا دارک رست چندان تلخ نبوده و از سوی دیگر اسیدیته بالا و طعم ملایم قهوه کلمبیا باعث شده گزینه ایده آل برای تهیه قهوه اسپرسو محسوب شود.
قهوه کلمبیا برای تهیه نوشیدنی های اسپرسو شیری از جمله ماکیاتو و کاپوچینو عالی است.
۲. اروپرس
طعم متعادل و * بادی کامل قهوه کلمبیا آن را برای استفاده از روش اروپرس مناسب کرده است. جالب است بدانید همه ساله شهر بوگوتا – پایتخت کلمبیا – میزبان رقابت های اروپرس می باشد که به منظور بهبود فرهنگ دم کردن قهوه در این کشور برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *